EN
TR
menu×
OSGB hizmeti nasıl alınır? Neden STM OSGB?
Neden OSGB Firmaları ile Çalışmalısınız?

Daha sağlıklı, güvenli, huzurlu ve verimli çalışma ortamları oluşturulması, meslek hastalıkları ve iş kazalarının engellenmesi amacıyla Tüm işyerlerini kapsayacak şekilde 1 Ocak 2013 de uygulamaya alınan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Nasıl ki her işletmenin bir Mali Müşaviri varsa, bu kanun ile her işletmenin bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olacaktır. 

İSG Kanunun uygulamasını özetlersek; Az tehlikeli Sınıfta 50 ve üzeri çalışanı olan işyerleri ile Tehlikeli – Çok Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 1 kişi dahi çalışsa sürekli İSG hizmetleri için OSGB firmaları (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) ile anlaşması zorunluluğu başlamıştır.

Kamu Kurumları ve 50 kişi altı az tehlikeli sınıftaki iş yerleri de  sürekli İSG Katip ataması gerekmeksizin, Çalışanlarına İSG eğitimleri, Acil durum tatbikatları, sağlık kontrolleri ile tüm İSG dokümantasyonlarını yaptırmakla yükümlüdürler. Az tehlikeli Sınıfta faaliyet gösteren işletmeleri örneklemek gerekirse; Büro ortamında çalışılan avukatlık, muhasebecilik, gümrükçülük gibi işler, Mağazacılık hizmetleri, Lokanta hizmetleri vb. gibi iş sağlığı güvenliği risklerinin daha düşük olduğu sektörlerdir

İşSağlığı ve Güvenliği hizmetlerin özel sektör eliyle yapılması için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB ) kurulmuştur.

 OSGB Hizmeti Nasıl Alınır?

Yetkili OSGB firması; İş Güvenliği Uzman ve İş yeri Hekim hizmeti alacak firmanın SGK Sicil Numarası ile E-Katip sistemine giriş yaparak, kişi sayısı, Tehlike sınıfı hakkında bilgi sahibi olur ve ÇSGB yetkileri dahilinde prosedürleri yerine getirir. Hizmet için süreç başlar.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 4.maddesinde işverenlerin yükümlülükleri açıkça belirtilmiştir.

İş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları 28512 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte, işyeri hekimlerinin görev yetki ve sorumlulukları ise 28713 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır.

 

Neden STM OSGB ?

STM OSGB Kocaeli, İSG konusunda tecrübeli ve uzman 32 kişilik kadrosuyla, her sektörden 200’den fazla şirkete hizmet vermektedir ve bu sayının, hizmet kalitemize güvenerek daha da artacağına inanıyoruz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizle verdiğimiz hizmetlerde, pozitif geri bildirim bizim için motivasyon kaynağı olup daha verimli ekibimiz ile İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri alanında ciddi faydalı yarınları hedefliyoruz.

STM OSGB, İSG Mevzuatından doğan tüm yükümlülüklerinizi yerine getirebilmeniz için gerekli düzenlemeleri yapar ve rehberlik eder.

İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Sağlık Personeli gibi konusunda profesyonel kişileri görevlendirme yükümlülüğünüz olmaz. İş Kanunundan doğan hakları STM OSGB firması tarafından karşılanır.

STM OSGB tarafından görevlendirilen işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı koordinatörümüz tarafından düzenli olarak denetlenerek, çalışandan kaynaklanabilecek hatalar en aza indirilmekte hizmet kalitesi ise arttırılmaktadır.

İşletme körlüğü ortadan kaldırılarak, deneyimli bir kadro tarafından eksikler ve gereklilikler tarafınıza düzenli olarak raporlanır ve eksiklerin nasıl giderileceği konusunda da öneriler getirilir.

STM Ortak Sağlık Güvenlik Birimi; “ SIFIR İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI”Stratejisini Uygulamaya Çalışır.

                                                                          En değerli yatırım “İNSAN ” dır.


Devamını göster

Gizle
×